Günümüzde hayatımızı kolaylaştıran ve lüksten çıkıp zorunluluk haline gelen, çoğu zaman hayatımızda birçok şeyden daha fazla değer verdiğimiz ve özdeşleştiğimiz şeydir arabamız.

İster yeni olsun ister ikinci el, bir çok şeyden feragat ederek aldığınız ve özenle kullandığınız arabanızın her zaman bakımlı olmasını isteriz. Araç bakımının tam olması, boyasının kusursuzluğu ayrı bir keyif verir. Ancak her zaman aracınız aynı parlaklıkta veya aynı kalitede görünmeyebilir. Araç temizliğini, aracınızın görünümünü çoğu zaman etkileyen bizleriz. Sıfır bir aracı olduğundan daha eski; ikinci bir aracı ise olduğundan daha yeni göstermek bizim elimizdedir. araç yıkamada sizin nasıl hareket ettiğiniz önemli bir ayrıntıdır.

Fırçasız oto yıkama şampuanı piyasada kullanılan her ürün aynı etkiyi yaratmamaktadır. En iyi oto yıkama şampuanın hangi detay özelliklere sahip olması gerektiğini kullanacağınız ürünün içeriklerinden okuyarak öğrenebilirsiniz. Bazen tasarruf sağlayabilmeniz için bazen de istenmeyen her türlü kirin temizlenebilmesi için özelliklerin oto yıkama köpüğünde olması gerekmektedir. Kullanılacak ürün hem sizlere tasarruf sağlayabilmeli hem de sorunsuz bir şekilde temizlik işlemini gerçekleştirebilmelidir. Bir oto yıkama şampuanını en iyi yapan ise hemen aşağıda paylaşmış olduğumuz özelliklere sahip olabilmesidir.

Bu sorunun cevabı oldukça önemlidir. Çünkü kullanılacak ürün hem sizlere tasarruf sağlayabilmeli hem de sorunsuz bir şekilde temizlik işlemini gerçekleştirebilmelidir. Bir oto grubundaki oto yıkama şampuanını en iyi yapan ise hemen aşağıda paylaşmış olduğumuz özelliklere sahip olabilmesidir.

• Konsantre olmalıdır.
• Fırçasız kullanım özelliği olmalıdır.
• Zararsız olmalıdır.
• Güçlü formülü olmalıdır.

Aracınızı nasıl yıkamalı ve nerele dikkat etmelisiniz konusuna gelince;

• Aracınızı yıkamaya başlamadan önce tekerlek ve jantlardan başlayarak, çamurları akıtın. Bu şekilde aracınızın gövdesini çamurdan korumuş, gelebilecek zararlara karşı önlem almış olursunuz.
• Lastiklerinizi sert bir fırça yardımı ile temizledikten sonra; jantların tipine göre yumuşak veya sert fırçadan destek alabilir sonrasında gövdesini yıkamaya başlayabilirsiniz.
• Aracınızın tepesini yıkadıktan sonra aracınızı yıkayacağınız bölümler ön, yanlar ve arka olmalı, ayda bir ise kapı içleriniz temizlemelisiniz. Durulama esnasında suyun tüm yüzeye dağılmasına dikkat edin ki her yüzey eşit durulansın.
• Aracınızı duruladıktan ve yumuşak bir bez yardımı ile kuruladıktan sonra, aracınıza cila yapabilirsiniz.
• Cila kullanırken cilayı nasıl kullanacağınızı açıklayan uyarılara dikkat edin.
• Cila yaparken en önemli husus, aracınızı güneş ışınlarından sakınmak ve aracınızın temiz olduğundan emin olmak.

Aracınızı olduğundan daha yeni ve bakımlı göstermek sizin elinizde olsa da, aracınızın güvenliğini ve tahmin edemeyeceğiniz riskleri güvenceye almak sizin elinizde değildir.